میزان مصرف ماینر از کل شبکه

در این مقاله با میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین، راه‌های محاسبه مصرف برق ماینرها و هزینه‌های مربوط به این فرایند آشنا شوید.

استخراج یا ماینینگ بیت کوین، سال‌ها است که به صنعتی بزرگ و سودآور برای کمپانی‌های بزرگ و شرکت‌های خصوصی بدل شده است و بسیاری از فعالان ارز دیجیتال، در باب میزان مصرف برق ماینرها و هزینه‌های لازم برای استخراج سؤالات زیادی دارند. شاید بارها خواسته باشید که دستگاه‌های ماینر را خریداری کنید و یا نحوه و فرمول محاسبه برق ماینرها را به دست آورید، اما، باتوجه‌به نداشتن اطلاعات کافی از نحوه کار و هزینه‌های برق ناشی از ماینینگ در کشورهای مختلف و حتی کشور ایران، از این کار منصرف شده باشید.

در این مقاله، سعی خواهیم کرد باتوجه‌به شفاف‌ترین و به‌روزترین اطلاعات و آمار مربوط به دستگاه‌های ماینر و به‌طورکلی صنعت ماینینگ بیت کوین، میزان برق مصرفی ماینرها، هزینه‌های استخراج بیت کوین و سایر موارد حیاتی را بررسی کرده و دید مناسبی از این صنعت به شما ارائه دهیمنحوه محاسبه مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین چگونه است؟

نحوه محاسبه مصرف برق ماینرها، در درجه اول زیر مجموعه موارد تأثیرگذار زیادی مانند، نوع دستگاه ماینر، میزان بهای پرداختی انرژی مصرفی در منطقه یا کشور و میزان توان محاسباتی دستگاه شما خواهد بود که برای تخمین هزینه و میزان درآمدی که کسب می‌کنید، بسیار مورد اهمیت هستند. اگر بخواهیم تمامی هزینه‌های استخراج بیت کوین را حساب کنیم، مواردی مانند دستگاه‌های خنک‌کننده، هزینه نگهداری دستگاه، تعمیرات و سایر موارد مربوط به اسیک‌های ماینینگ (ASIC) نیز درگیر هستند و باید در محاسبات ما دخیل شوند.برای محاسبه میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین، به دو پارامتر اصلی میزان برق مصرفی دستگاه ماینر و هزینه یا قیمت برق در منطقه یا کشور خود نیاز دارید. تمامی دستگاه‌های ماینر امروزی، در توضیحات سایت‌ها در هنگام خرید، میزان مصرف برق خود را درج می‌کنند که به‌صورت معمول به‌صورت کیلووات یا وات‌برساعت (KWH) است. این مقدار درج شده، میزان برق مصرفی دستگاه شما در طول روز است و زمانی که قیمت یا بهای برق مصرفی خود در منطقه‌ای که زندگی می‌کنید را نیز در آن ضرب کنید، میزان بهایی پرداختی شما برای برق دستگاه‌های ماینر به دست خواهد آمد.اشتباه دسته زیادی از افراد مبتدی در آغاز فرایند ماینینگ، دخیل نکردن هزینه‌های مضاعف دیگر مانند، هزینه دستگاه خنک‌کننده و برق مصرفی آنها، تعمیرات دستگاه و سایری مواردی است به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. از اشتباه بسیار تکراری دیگر، عدم آشنایی افراد با نحوه سازوکار ماینینگ و خرید دستگاه‌های نامناسب نسبت به منطقه خود است.

فرمول محاسبه برق ماینر

همان‌طور که در قبل نیز به اشاره کردیم، محاسبه برق ماینر یا دستگاه استخراج بیت کوین شما، به نسبت میزان برق مصرفی دستگاه و قیمت یا بهای برق منطقه شما تعیین می‌شود، پس در نتیجه، فرمول محاسبه برق ماینرها، به‌صورت زیر خواهد بود:

فرمول محاسبه برق ماینر= میزان برق مصرفی دستگاه (برای مثال ماهانه) * هزینه برق شما در طول ماه

برای درک استفاده و محاسبه فرمول، فرض کنید که دستگاه ماینری با مصرف برق ۳۲۵۰ وات بر ساعت(KWH) را در اختیار دارید و قیمت یا هزینه برق شما برای هر کیلووات بر ساعت، معادل با ۰٫۲ دلار است. برای محاسبه میزان برق مصرفی ماهانه دستگاه ماینر شما به‌صورت زیر عمل خواهیم کرد:

  • ابتدا مقدار مصرف برق روزانه دستگاه را به کیلووات تبدیل خواهیم کرد، پس در نتیجه:

3250W/1000= 3٫250KW

  • سپس باید محاسبه کنیم ماینر شما در طول روز یا ۲۴ ساعت، چه میزان برق مصرف خواهد کرد:

3٫250KW*24= 78KW

  • حال که میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین خود را در طول روز محاسبه کردید، تنها کافی است آن را در میزان بهای برق منطقه خود ضرب کنید:

78KW*0٫1= $7٫8

پس با این تفاسیر، میزان هزینه پرداختی شما برای برق ماینر در طول روز ۷٫۸ دلار است که اگر آن را در ۳۰ روز ماه ضرب کنید، معادل ۲۳۴ دلار در ماه خواهد شد.

با کمک فرمول ساده بالا به‌راحتی می‌توانید، میزان هزینه برق مصرفی دستگاه خود را محاسبه کنید و یا برای تخمین میزان مصرف هر دستگاه امروزی ماینر در جهت انتخاب برای خرید کمک بگیرید. حال که این فرمول ساده را فراگرفته‌اید، میزان هزینه‌های شما برای استخراج چه میزانی است؟ آیا استخراج بیت کوین برای شما صرفه اقتصادی دارد؟ برای ما در بخش نظرات بنویسید.

میزان مصرف برق ماینر بیت کوین چقدر است؟

میزان مصرف برق ماینرها، نسبت به مدل دستگاه و میزان قدرت پردازشی آنها متفاوت بوده و به طور معمول به‌صورت روزانه و واحد وات (W) یا کیلووات بر ساعت در بخش توضیحات هر دستگاه ذکر می‌شود.
در واقع هر چه دستگاه ماینر شما توان پردازشی یا هش ریت بیشتری را داشته باشد، میزان صرف برق آن نیز بیشتر خواهد بود. پس در نتیجه، در زمان پرس‌وجو در جهت خرید دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین، به میزان هش ریت و میزان مصرف برق آنها در روز به‌خوبی دقت کنید.

مقدار توان پردازشی دستگاه‌های ماینر با واحد تراهش بر ثانیه (TH/S) و میزان برق مصرفی آنها به‌صورت وات یا کیلووات در سایت‌ها درج می‌شود که با کمک فرمول بررسی شده در قبل به‌خوبی قادر به محاسبه مصرف برق آنها خواهید بود. پارامتر مهم دیگری که در میزان مصرف ماینر تأثیر مستقیمی دارد، کشوری است که در آن زندگی می‌کنید. طبق آخرین تحقیقات صورت‌گرفته، کشورهای آسیایی، به‌خصوص لبنان و ایران، بهترین کشورهای امروزی برای استخراج بیت کوین از لحاظ هزینه پایین برق مصرفی بوده و کشورهای اروپایی مانند ایتالیا به‌عنوان بدترین کشورها برای استخراج توصیه شده‌اند.

طبق آخرین تحقیقات صورت‌گرفته در سال ۲۰۲۲، میزان بهای مصرف برق در کشورهای اروپایی به صورت میانگین، برای ماین تنها ۱ بیت کوین، معادل ۸۵٫۷۶۷ دلار است. این مقدار به صورت متوسط برای قاره آسیا، نزدیک به ۲۰٫۶۳۵ دلار تخمین زده می‌شود.

عوامل مؤثر بر مصرف برق ماینر

عوامل مؤثر بر مصرف برق ماینر، در کنار مواردی که در قبل نیز به آنها اشاره کردیم، می‌تواند تحت‌تأثیر عوامل مختلف دیگری نیز مانند، سختی شبکه، الگوریتم هش، نوسانات قیمت برق در منطقه، خرابی دستگاه و کارایی دستگاه‌های ماینینگ باشد. با وجود درج مقدار برق مصرفی هر دستگاه و محاسباتی که با یکدیگر مرور کردیم، نیاز به دستگاه‌های خنک‌کننده بسیار استاندارد برای جلوگیری از خرابی و بهبود کارکرد ماینرها نیز می‌توانند، هزینه‌های برق مجزایی را به بارآورند که با احتساب نقش مهم آن، امری کاملاً گریزناپذیر است.


علاوه‌برآن، مطمئناً دستگاه‌های مختلف با هش ریت‌های گوناگون، میزان مصرف برق متفاوتی نیز خواهند داشت و مهم‌تر از همه موقعیت جغرافیایی شما در هر کشور و منطقه می‌تواند تأثیر بسیار بزرگی در بهای پرداختی شما برای انرژی داشته باشد. فراتر از همه عوامل مؤثر بر مصرف برق ماینر در بالا، سختی شبکه از دیگر عوامل بسیار مهم است. با افزایش هش ریت و کاهش مقدار میانگین استاندارد ساخت بلاک بیت کوین یا ۱۰ دقیقه، با افزایش سختی شبکه در دوره تنظیم بعدی، نیاز بیشتری برای محاسبات دارید و این امر بر مصرف برق ماینر شما نیز تأثیرگذار خواهد بود.

راهکارهای کاهش مصرف برق ماینر

هزینه‌های ناشی از مصرف برق ماینر و سایر موارد مربوطه به هزینه‌های راه‌اندازی و پیاده‌سازی این دستگاه‌ها، بسیاری از ماینرها یا فعالان این صنعت را به فکر راهکاری‌های کاهش مصرف برق انداخته است و امروزه رویکردهای متفاوتی از سوی این دسته فعالان در جهت کسب درآمد بهینه‌تر صورت می‌گیرد. چه ماینر باشد و چه علاقه‌مند به خرید و کسب درآمد از استخراج بیت کوین، راهکارهای کاهش مصرف برق ماینر می‌تواند برای شما کاربرد زیادی داشته باشد و پس از مدیریت کنترل هزینه‌ها در طولانی‌مدت، به‌خوبی متوجه بهبود چشمگیر عملکرد خود خواهید شد.


در نتیجه، اگر قصد کاهش مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین و هزینه‌های ناشی از ماینرها را دارید، به گزینه‌های زیر توجه کنید:

  • منطقه‌های مناسب را در کشور یا محل زندگی خود برای دسترسی به برق ارزان‌تر زیر نظر بگیرید.
  • از دستگاه‌های ماینری استفاده کنید در کنار کارایی مناسب، مصرف برق کمتری دارند.
  • نرم‌افزار مرتبط با استخراج بیت کوین را برای هماهنگ‌سازی و بهبود عملکرد دستگاه، همیشه به‌روز نگه دارید.
  • همیشه از خنک‌کننده‌های استاندارد برای بهبود عملکرد، کاهش مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین و افزایش عمر دستگاه بهره ببرید.
  • در ساعاتی که پیک استفاده از برق کمتر است، فرایند استخراج را آغاز کنید تا در مصرف برق ماینر شما صرفه‌جویی شود.
  • همیشه از سلامت دستگاه و کارکرد مناسب آن اطمینان کسب کنید. دستگاه‌های نیاز به تعمیر یا فرسوده، برق بیشتری نیز مصرف خواهند کرد.
  • اگر تعداد بسیار زیادی از دستگاه‌های ماینر را در اختیار دارید، از گرمای تولید شده توسط این ماینرها می‌توانید به مقاصد دیگری مانند، گرمایش، کاربردهای کشاورزی و… استفاده کنید.

در کنار کاهش مصرف برق دستگاه، توان پردازشی شما که ارتباط مستقیمی با درآمد شما دارد، همیشه حائز اهمیت است. راه‌اندازی دستگاه‌های ماینر، جدای از مبحث برنامه‌ریزی و نیاز به مدیریت هزینه‌ها، نیاز به درک بسیار سطح بالایی از کارکرد بلاکچین بیت کوین و شناخت سخت‌افزارهای مختلف در جهت تعمیر و نگهداری ایمن دارد.

مقایسه مصرف انرژی استخراج بیت کوین در مقابل طلا

مقایسه مصرف انرژی استخراج بیت کوین در مقابل طلا، شامل موارد بسیاری مهمی است که شاید تا به امروز درباره آنها فکر نکرده باشید. بیت کوین به‌عنوان ارز دیجیتال یا پولی سخت، از بدو آغاز و فراگیری تا به امروز با طلا مقایسه می‌شود و مقایسه مصرف انرژی بیت کوین نسبت به طلا نیز از دیگر مواردی است که بسیاری از محققان به آن اشاره دارند. طبق آخرین تحقیقات صورت‌گرفته از مراجع و محققان مختلف، میزان انرژی مصرفی برای بیت کوین در طول یک سال برابر با ۱۴۲ تراوات (TWH) بر ساعت است که این مقدار برای طلا ۱۳۲ تراوات بر ساعت گزارش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ورود به سایت

علل قطعی برق