09941288782

حتی ایام تعطیل 8 الی 20

مديريت مصرف برق و پایش شبکه در صنعت

مديريت مصرف برق و پایش شبکه در صنایع و کارخانه‌ها با استفاده از کنتور هوشمند پویه برق:

بخش صنعت، ساليانه در حدود 35% از کل انرژی الکتريکی کشور را مصرف می­نمايد. بررسی صنايع کليدی در کشور نشان می­دهد که برقدار بودن تمامی قسمت‌­های يک کارخانه از اولويت يکسانی برخوردار نيست.

طبيعتاً اولويت اول مصرف در يک کارخانه/صنعت مربوط به بخشی است که قطع برق می­تواند سبب آسيب به تجهيزات و يا خروجی آن شود به گونه‌ه­ایی که قابليت بازيابی وجود نداشته باشد. هر چند که بسته به نوع صنعت می­توان معيارهای ديگری نيز برای اولويت­‌بندی مطرح کرد.

با توجه به مشکل توليد برق در فصول گرم سال، چند سالی است صنايع، از قطع اجباری برق در این زمان­‌ها آسيب می‌­بينند. این فرآيند نه تنها موجب قطع فرآيند توليد در این صنايع گرديده، بلکه برخی از بخش­‌های توليد در صورت قطعی برق بشدت دچار خسارت می‌­گردند.

يکی از سياست­‌های صنعت برق، تأکيد دو محور اساسی مدیریت مصرف برق و همچنین احداث نيروگاه­‌های خصوصی بويژه تجديد پذير توسط صنايع می­باشد. چنانچه بوسيله ابزار پايش آنلاين منعطف و مطمئنی مانند کنتور هوشمند پویه برق بتوان مصارف بخش­‌های مختلف يک صنعت را بصورت آنلاين اندازه‌­گيری نمود.

مدیریت مصرف برق و پایش شبکه در صنعت

اين اطلاعات دو کاربرد مهم خواهند داشت که عبارتند از:

کاربرد اول: شناسايي مصارف حياتی و ضروری کارخانه/صنعت

اطلاعات تولید شده توسط سامانه هوشمند شهاب می­‌تواند جهت برنامه‌­ريزی صنعت برق استفاده شده، به گونه­‌هایی که در پيک بار نيز به اين ميزان برق برای آن صنعت تأمين گردد. از طرفی به احتمال زياد، صنعت مذکور نيز تمايل خواهد داشت که در سطح مصرف ضروری خود، اقدام به راه­‌اندازی نيروگاه­‌های تجديد­پذير خصوصاً خورشيدی و با هزينه خود نمايد

کاربرد دوم: تعیین سقف مصرف بصورت مداوم و به‌هنگام

نصب کنتور هوشمند پویه برق، اطلاع آنلاين و پيوسته صاحب صنعت مذکور از ميزان مصرف در آن محل را فراهم می­نمايد. به عبارت ديگر صاحب صنعت خود مسئول حفظ سقف ميزان مصرف خود در زمان پيک بوده و تضمين می­نمايد که سطح تعيين شده را رعايت نمايد.

کنتور هوشمند پویه برق اين امکان را دارد که به‌سادگی در هر نقطه مورد نظر یک صنعت بصورت غیر مخرب نصب شده و اطلاعات مصرف مربوط به آن نقطه شبکه برق را بصورت آنلاين به سامانه‌ی تحت وب ارسال نمايد. سامانه شهاب، با اعمال تنظيمات لازم، امکان ارسال پيام‌­های ترويجی و هشدار مصرف را برای مشترکین فراهم می‌کند.

تعدد دستگاه‌­های پویه برق نصب شده در شبکه برق رسانی يک کارخانه و يا کارگاه صنعتی، اطلاعات مفيدی را علاوه بر موارد ذکر شده بدست می­دهد. بخشی از اين اطلاعات بصورت مستقيم و بخشی پس از پردازش­‌های لازم بر روی داده­‌های جمع‌­آوری شده، قابل دسترس است.

نتيجه اين پردازش‌­ها و بکارگيری توصيه‌­های مديريتی، منجر به مدیریت مصرف برق خواهد شد. تجهيزات پويه برق به‌صورت همزمان، کاربری‌­های تکميلی نيز برای صنعت خواهند داشت. پايش وضعيت تعادل بار بر روی سه فاز، امکان گزارش اشکالات شبکه برق، نگهداری پيش بينانه از تجهيزات برق، شناسايي هارمونیک­‌های جریان و جمع‌­آوری ساير داده­‌های لازم جهت ممیزی انرژی، بخشی از اين مزایا می‌­باشد. حاصل اين اقدامات، انگيزه بيشتری برای صاحب صنعت مذکور جهت استفاده از اين تجهيزات ایجاد خواهد کرد.

 از جمله اطلاعات تکميلی که از داده‌­های پايش بدست می­‌آید، می­توان به موارد زير اشاره کرد:

  • گزارش مصرف انرژی الکتریکی در هر بخش کارخانه؛
  • فهرست‌بندی و اولویت‌بندی بخش­های مختلف بر اساس رفتار الکتریکی؛
  • برآورد مقدار انرژی برق مصرف شده و هزينه آن برای هر بخش پايش شده؛
  • برآوردی از تلفات انرژی الکتریکی در محدوده اندازه‌­گيری شده و تحليل نتايج آن؛
  • برآورد هزينه شدت انرژی برای توليد هر محصول که در محدوده پايش قرار دارد؛
  • ارائه توصيه­های لازم به مديران برای اجرای طرح­‌های بهینه‌سازی مصرف برق؛
  • ارائه پيشنهاد جهت کاهش هزینه برق مصرفی، جابجایی بار و مديريت زمان و پیکسایی؛
  • تعیین آستانه‌های مصرف و یا تعیین هشدارهای لازم در صورت تجاوز از مصرف بهینه یا شناسایی رفتارهای نامتعارف؛
  • محاسبه کیفیت توان برای نقاط پايش شده و ارائه راهکار جهت افزايش احتمالی آن؛

 

آیا می‌خواهید از راه دور بر مصرف برق خود نظارت داشته باشید؟

آیا تجهیزات برقی شما شما بصورت مداوم خراب می‌شوند؟

آیا مبلغ قبض برق شما بیش از حد معمول است؟

 

شرکت توسعه فناوری شهاب تولید کننده‌ پاورمیترهای هوشمند بی‌سیم و گجت‌های هوشمند مدیریت مصرف برق برای مصارف صنعتی، تجاری و خانگی.

حل چالش‌های برق شما با نصب پاورمیتر هوشمند شهاب …

برای مشاوره رایگان جهت خرید محصولات شرکت شهاب با ما تماس بگیرید.

تلفن ثابت:   02188360478
تلفن همراه:   09941288782

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *